• Rekrutacje

  • Doradztwo personalne

  • Warsztaty rynku pracy

Zmiana pracy

Praca w jednej firmie przez wiele lat, to już „historia”. Mimo to, podjęcie decyzji o zmianie pracy bywa trudne. Trzeba dobrze zastanowić się nad powodami, które motywują nas do zrobienia tego kroku. Obecnie zmiana pracy nie zawsze wiąże się bezpośrednio z jej utratą. —> czytaj: UTRATA PRACY.

Kiedy należy dokonać zmiany pracodawcy? Tutaj powody są różne. Są statystyki które wskazują, że częstotliwość zmiany pracy jest zależna od wieku (im jesteś starszy/a, tym rzadziej powinieneś dokonywać zmian), inne, że wszystko zależy od zwyczajów branży. Jednak nadal jest to głównie Twoja decyzja. Decyzja o zmianie pracy podejmowana jest w oparciu o wiele przesłanek – jest to bardzo indywidualny proces. W takim wypadku  konieczne jest zrobienie bilansu na ile obecna praca zaspokaja nasze ambicje i wykorzystuje nasz potencjał. Czy branża, system pracy, model zarządzania oraz poziom w strukturze są dla nas odpowiednie. Jeśli  bilans wypadnie pozytywnie, nowa poszukiwana praca powinna być co najmniej tak samo dobra, ale jeśli nie ma konkretnych przesłanek należy poszukiwać oferty, która w większym stopniu będzie spełniała nasze oczekiwania. Należy docenić fakt, że posiadasz pracę, dzięki czemu możesz negocjować lepsze warunki z nowym pracodawcą. Należy zastanowić się czy to czas na awans poprzez zmianę pracy.

Jest tak jeśli:

  1. obawiasz się zwolnienia z pracy
  2. nieoficjalnie przejmujesz rolę kierownika;
  3. masz wrażenie, że wewnątrz firmy nie ma żadnych możliwości rozwoju
  4. nie odpowiadasz typowemu „profilowi awansującego”
  5. nudzisz się w pracy
  6. jeżeli zdradzając szefowi swoje ambicje odnośnie kariery spotkałeś się z brakiem zrozumienia z jego strony.

Prócz braku możliwości awansu najczęstsze powody zmiany pracy to: zbyt niskie wynagrodzenie, zła atmosfera w pracy, złe warunki pracy i wypalenie zawodowe.

Jeśli czytasz ten tekst prawdopodobnie w Twojej głowie narodził się pomysł zmiany pracy. Identyfikujesz z podanymi przykładami, masz wrażenie, że któryś dotyczy Ciebie? Pojawia się pytanie, jak zmienić pracę, by nie żałować?  Należy postarać się nie palić mostów. Działanie impulsywne działa na Twoją niekorzyść.

Zostaw po sobie jak najlepsze wspomnienia – nigdy nie wiemy jak potoczy się nasze życie i kariera. Być może po jakimś czasie będziemy chcieli wrócić do dawnych zajęć? Dlatego nie wypada odejść z firmy, nie dokończając wszystkich zaczętych projektów. Warto też przekazać obowiązki nowej osobie. Wszystkie te zabiegi mogą przynieść pozytywne skutki  w przyszłości. Będziemy mogli także liczyć na dobrą rekomendację.